az elsózott ételt megmenteni

Az elsózott ételt megmenteni

Publikálva: at 13:43
359 0

A konyhasó kis mennyiségben nélkülözhetetlen a szervezet a folyadék és ásványi anyag egyensúlyának a fenntartásához, sőt nagyon fontos szerepet játszik a vérnyomásszabályozásában, az izomműkődésben, az emésztésben, és egyes enzimek működésében is. Egy átlagos felnőtt napi ajánlott átlag sóbevitele 5 gramm. Ha többet fogyasztassz, az már káros is lehet. Ennél már csak az a bosszantóbb ha az elkészített ételt megkóstolva könny szökik a szemedbe, és nem a finom ízek miatt. Megmutatjuk, hogy hogyan lehet egy elzózott ételen kicsit segíteni.

  • Növeld meg az ételnek a mennyiségét:
    Tejszínes, tejes, tejfölös levesek, főzelékek, pürék, szószok esetén: adj hozzá még egy kicsit az adott tejtermékből. Felveszik a sós ízt, és még lágyabbá is teszik az ételt.
    Saját alapanyagaiddal is gazdagíthatod az ételt például: krumplipüré, levesek esetén. Ha megnöveled az alapanyag mennyiségét, akkor egyértelműen veszíteni fog a sósságából.
  • Más alapanyag hozzáadásával:
    Burgonyás módszer:
    tegyél egy megpucolt, félbevágott vagy kockára vágott nyers krumplit az elkészített ételbe, majd öt – tíz perc további főzés után vedd ki belőle. A burgonya könnyen felszívja a sót, így akár egyetlen krumpli szem is ki tud segíteni a bajból.
    Ha viszont nem olyan vészes a helyzet, akkor pár csepp étel-, vagy almaecet, plusz ugyanannyi cukor is megoldhatja a problémát.  A keveréket kávéskanalanként adagold az ételhez, amíg az nem semlegesíti a felesleges sót.
    A só érzékelt mennyiségén egy késhegyni szódabikarbóna is segíthet, csak keverd bele az ételbe.
  • Egyéb megoldás(ok):
    Ha pörköltet, levest sóztál el, akkor a levének egy részét szedd ki. Minél sóssabb lett az ételt, annál több levet merj ki belőle. A maradékot öntsd fel vízzel, és újra fűszerezd be. A sótartóért már ne nyúlj! A kimert részből másnap elkészíthetsz egy újabb adag levest, vagy le is fagyaszthatod alaplének.
    Nem a legínycsiklandozóbb megoldás, de igazán hatékony, ha nyers tojásfehérje habját kevered a levesbe, és kocsonyásodás után pedig óvatosan kiemeled a felszívott sóval együtt.
    Az egyik legegyszerűbb módszer, ha az elsózott ételbe teszel  egy szelet kenyeret, majd 10 perc főzés után kiveszed.
    Ritka eset, de ha szilárd ételt sóznál el, pl.: sültkrumplit vagy húst, próbálkozhatsz egy sima, nedves törlővel leitatni róla a felesleges sót.

 

  • A tartósan túlzott sófogyasztás magas vérnyomás kialakulásához vezet.

Érdekelhet még

tojás frissesége

Tojás frissesége

Publikálta - 2023-01-23 0
Sokféle módszer létezik annak megállapítására, hogy a tojás még friss-e vagy sem. Ha a tojások már egy ideje a kamrában…
caffe lattét készííteni

Caffe lattét készíteni

Publikálta - 2023-11-27 0
Tiszta egyszerűség. Lehet vitatkozni amellett, hogy a hangzatos név alig rejt többet egy tejeskávénál, de ez egy részigazság lenne, hiszen…
borsófőzelék készítése

Borsófőzelék Készítése

Publikálta - 2022-08-12 0
Hozzávalók: 900 gr zöldborsó, 5-6 dkg vaj, 1 kis csokor petrezselyem, 10-12 dkg liszt, 6-7 dl tej, 2 liter víz,…
klasszikus paradicsomleves

Klasszikus paradicsomleves

Publikálta - 2023-02-20 0
HOZZÁVALÓK: 3ek olaj 1fej hagyma 3ek liszt 1.5liter víz 18dkg sűrített paradicsom bors só 3ek cukor 10dkg eperlevél tészta 5dkg…
palacsinta tészta

Palacsinta tészta recept

Publikálta - 2023-02-08 0
Hozzávalók: 20 dkg liszt 2 darab tojás 3 dl tej 2 dl szénsavas ásványvíz 1 csipet só 0,75 dl olaj…