az elsózott ételt megmenteni

Az elsózott ételt megmenteni

Publikálva: at 13:43
220 0

A konyhasó kis mennyiségben nélkülözhetetlen a szervezet a folyadék és ásványi anyag egyensúlyának a fenntartásához, sőt nagyon fontos szerepet játszik a vérnyomásszabályozásában, az izomműkődésben, az emésztésben, és egyes enzimek működésében is. Egy átlagos felnőtt napi ajánlott átlag sóbevitele 5 gramm. Ha többet fogyasztassz, az már káros is lehet. Ennél már csak az a bosszantóbb ha az elkészített ételt megkóstolva könny szökik a szemedbe, és nem a finom ízek miatt. Megmutatjuk, hogy hogyan lehet egy elzózott ételen kicsit segíteni.

  • Növeld meg az ételnek a mennyiségét:
    Tejszínes, tejes, tejfölös levesek, főzelékek, pürék, szószok esetén: adj hozzá még egy kicsit az adott tejtermékből. Felveszik a sós ízt, és még lágyabbá is teszik az ételt.
    Saját alapanyagaiddal is gazdagíthatod az ételt például: krumplipüré, levesek esetén. Ha megnöveled az alapanyag mennyiségét, akkor egyértelműen veszíteni fog a sósságából.
  • Más alapanyag hozzáadásával:
    Burgonyás módszer:
    tegyél egy megpucolt, félbevágott vagy kockára vágott nyers krumplit az elkészített ételbe, majd öt – tíz perc további főzés után vedd ki belőle. A burgonya könnyen felszívja a sót, így akár egyetlen krumpli szem is ki tud segíteni a bajból.
    Ha viszont nem olyan vészes a helyzet, akkor pár csepp étel-, vagy almaecet, plusz ugyanannyi cukor is megoldhatja a problémát.  A keveréket kávéskanalanként adagold az ételhez, amíg az nem semlegesíti a felesleges sót.
    A só érzékelt mennyiségén egy késhegyni szódabikarbóna is segíthet, csak keverd bele az ételbe.
  • Egyéb megoldás(ok):
    Ha pörköltet, levest sóztál el, akkor a levének egy részét szedd ki. Minél sóssabb lett az ételt, annál több levet merj ki belőle. A maradékot öntsd fel vízzel, és újra fűszerezd be. A sótartóért már ne nyúlj! A kimert részből másnap elkészíthetsz egy újabb adag levest, vagy le is fagyaszthatod alaplének.
    Nem a legínycsiklandozóbb megoldás, de igazán hatékony, ha nyers tojásfehérje habját kevered a levesbe, és kocsonyásodás után pedig óvatosan kiemeled a felszívott sóval együtt.
    Az egyik legegyszerűbb módszer, ha az elsózott ételbe teszel  egy szelet kenyeret, majd 10 perc főzés után kiveszed.
    Ritka eset, de ha szilárd ételt sóznál el, pl.: sültkrumplit vagy húst, próbálkozhatsz egy sima, nedves törlővel leitatni róla a felesleges sót.

 

  • A tartósan túlzott sófogyasztás magas vérnyomás kialakulásához vezet.

Érdekelhet még

epret választani

Epret választani

Publikálta - 2024-02-27 0
Az eperszezon egyik legnagyobb kihívása a legfinomabb és legédesebb eper kutatása. Az eperválaszték igen nagy lehet a különböző piacokon, zöldségesnél…
bodzavirágot szárítani

Bodzavirágot szárítani

Publikálta - 2023-08-03 0
A bodzavirág különleges aromájú, amely májusban áthatja a levegőt. Virágzatát általában lekvárok és szörpök készítésére használják, de szárítva is teát…
legegyszerűbb kókuszgolyó

Kókuszgolyó receptje

Publikálta - 2022-07-21 0
A kókuszgolyó ősrégi receptje az egyik legismertebb példa a sütést nem igénylő desszertekre, ráadásul a tapasztalatlan házi szakácsok számára is…
fokhagymakrémleves

Tejszínes fokhagymakrémleves

Publikálta - 2023-04-07 0
Hozzávalók: 3 ek olívaolaj 2 fej fokhagyma 1 nagy db vöröshagyma só ízlés szerint 0.5 kávéskanál fehér bors(ízlés szerint) 1…
házi kenyér recept

Házi kenyér recept

Publikálta - 2023-04-20 0
A boltokban kapható fehér kenyerek általában túlságosan puffasztóak vagy szivacsosak, ezért jobb, ha otthon készítünk saját kenyeret. A teljes kiőrlésű…