fermentálni

Fermentálni

Publikálva: at 09:39
420 0

Fermentálás egyszerűen, otthon:

  • Erjesztett ételek fogyasztásával javíthatod egészségedet és közérzetedet. Így fermentálhatsz egyszerűen.

Micsoda is az a fermentálás?

  • Az erjesztés ősi gyakorlatát szinte minden civilizáció ismerte az élelmiszerek tartósításának eszközeként, amely nem tartalmazott hőt vagy kémiai tartósítószert. Néhány példa erre a gyakorlatra a sózás és a zöldségek sós lében tartása. A módszer eredményeként a természetben előforduló tejsavbaktériumok képződnek, amelyek egyedülálló enyhe savanyú ízt és meghosszabbított eltarthatóságot biztosítanak. A beleink hasznot húznak ezekből a mikroorganizmusokból.

Ezzel a módszerrel a legjobban azokat a zöldségeket lehet tartósítani, amelyek szezonálisak.

Miért is olyan egészséges a fermentált étel?

  • A fermentált ételek élő élelmiszerek. Az ezekben az élelmiszerekben található enzimek és aktív tejsavbaktériumok segítenek fenntartani a kiegyensúlyozott mikrobiomát az emésztőrendszerben. Mivel immunrendszerünk nagy része itt található, az erjesztett ételek fogyasztása segíthet megőrizni bélrendszerünket, és csökkenti a krónikus betegségekkel, fertőzésekkel és veszélyes mikrobákkal szembeni sebezhetőségünket.
  • Ha nem ehetsz nyers zöldséget, akkor is lehet erjesztett zöldségeket, mert a folyamat lágyítja a zöldség sejtszöveteit, így könnyebben emészthető. Antioxidáns és immunstimuláló tulajdonságaik a bennük található rengeteg vitaminból és másodlagos növényi vegyületből származnak. A szervezet sav-bázis egyensúlyát bázisanyagcseréje tartja fenn.

Fermentálás otthon fenntarthatóan és könnyedén:

  • Ha van kedved otthon fermentált élelmiszereket készíteni, akkor van egy jó hírűnk a számodra: gyorsan és könnyedén elkészíthető, ugyanis sokoldalú lehetőséget kínál minden ízhez. Szinte az összes zöldség fermentálható, ezáltal akár hat hónapig is el lehet tárolni, ez nagyszerű hír azok számára akiknek nyáron sok zöldség terem a kertjükben, mint amennyit el tudnál fogyasztani. A hő nélküli fermentálás jelentése, hogy sok fontos tápanyag, ásványi anyag és vitamin megőrizhető.

A fermentálás fajtái:

  • Két fajtája van: nedves és száraz fermentálás.
  • A száraz fermentálás történik sóval. A teljes zöldségmennyiséghez adj hozzá 2% sót (azaz 20 g só, 1 kg zöldséghez), és szórd közvetlenül a zöldségekre, jól keverd össze, majd a levét nyomd ki.
  • A nedves fermentálás során sóoldatot kell használni, amelyet a zöldségekre kell önteni. A zöldség fajtájától és ízétől függően literenként 20-40 g sóra van szükség.
  • Fontos! Mindként fermentálás folyamat végén a zöldségeket lepje el folyadék. A sikerhez a só és a megfelelő hőmérséklet mellett a légmentes lezárás a legfontosabb tényező. Fontos, hogy tisztán (nem sterilen) dolgozz.

Hőmérséklet és idő:

  •  A fermentációs folyamat gyakorlatilag azonnal megkezdődik. Ennek jele, hogy egy-két nap elteltével buborékok és/vagy hab képződik. Hagyd egy sötét szobában 5-7 napig, 20-24 ° C hőmérsékleten állni. Ezután kóstold meg, hogy a kívánt savasság mértékét elérte-e már.  Ha elérte akkor azonnal fogyaszthatod is a zöldségeket, vagy hűvös és sötét helyen tárold tovább.  Ezáltal lelassíthatod a fermentációt, és az ízt is nagyrészben megőrizheti. Ellenkező esetben hagyd még néhány napig a melegen állni. Nincs egy pontos idő, amikor a fermentált zöldségek „készen” vannak. Ez a személyes ízlés kérdése.

Alapfelszerelés a fermentáláshoz:

  • A fermentálásnak sok módja van.  Azonban a Khoysan által gyártott Mason – Fermentáló Szett segítségével mindez sokkal könnyebb. A szett ugyanis tartalmaz egy egyirányú szeleppel ellátott, speciális fermentáló fedelet, amelynek köszönhetően a fermentáció általi gázok kiereszthetőek az erjedés során, levegő vagy oxigén bejutása nélkül. Ezáltal megakadályozható a penész kialakulása. A fedél élelmiszer-biztos, BPA-és ftalátmentes szilikonból készült. A szett továbbá üvegből készült súlyokat és fából készült zöldség-tömörítőt tartalmaz.
  • A fedél mellett szükség van Fermentáló Üvegekre is, amelyek nyílásai illeszkednek a fermentáló fedél átmérőjéhez.

Érdekelhet még

házi rétes

Házi rétes

Publikálta - 2022-10-17 0
HOZZÁVALÓK:        A tésztához: 25dkg rétesliszt 25dkg simaliszt 2ek langyos zsír 1db tojás 2dl meleg víz 1tk só…
levendulaszörp készítés

Levendulaszörp készítés

Publikálta - 2023-06-20 0
Hozzávalók: 50 db levendula (150-200 gramm) 2 kg cukor 2 liter víz 2 db citrom 1 evőkanál citromsav   Elkészítés:…
kacsamell

Szaftos és ízletes sült kacsamell

Publikálta - 2022-12-28 0
Hozzávalók 2 darabhoz: 2 darab kacsamell só és bors ízlés szerint 2 ág rozmaring Előkészítési idő: 10 perc Elkészítési idő: 25 perc Elkészítése:  Tisztítsd meg…
intervallum edzést csinálni

Intervallum edzést csinálni

Publikálta - 2024-05-28 0
Az intervallum edzésforma arról híres, hogy szépen és gyorsan jó eredményeket lehet vele elérni, viszont kellő elhatározás és nagy kitartás…
szilvás gombóc

Szilvás Gombóc Recept

Publikálta - 2022-09-06 0
Hozzávalók:  20 szem szilva fahéj( ízlés szerint) 5ek porcukor 1kg krumpli  30dkg liszt 1db tojássárgája  10dkg zsír  15dkg zsemlemorzsa 1mk…